Spoštovani,

vljudno vas vabimo na predstavitev podatkove baze raziskave SHARE - vseevropske raziskave o zdravju, procesu staranja in upokojevanju v Evropi, ki jo bodo prestavili koordinatorji raziskave Share za Slovenijo v petek, dne 12. 5. 2017 ob 15. uri v predavalnici 17 (pritličje) na MFUM. Bazo bosta predstavila dr. Andrej Srakar (vodja znanstvenega dela slovenske raziskave) in mag. Sonja Uršič (operativni vodja projekta SHARE Slovenija) z Inštituta za ekonomska raziskovanja. Predstavitev bo trajala ca. 1 uro, udeležba je brezplačna.

Program predstavitve:

1. Cilji, potek in značilnosti raziskave SHARE
  2. Podatkovno bazo raziskave SHARE: vsebinska področja, ki so zajeta v vprašalniku (moduli) oz. podatkih
  3. Dostop do podatkov
  4. Primeri uporabe podatkov oz. nekaj raziskovalnih rezultatov

Vljudno vabljeni.

Podatkovna baza SHARE je panelna, interdisciplinarna mednarodna baza mikropodatkov o zdravju, socialno-ekonomskem položaju, socialnih in družinskih omrežjih več kot 123.000 posameznikov starih 50 let in več, iz 20 evropskih držav (in Izraela). Slovenija se je v raziskavo vključila leta 2009, ko so se začele priprave na četrti val raziskave, in je do danes izvedla že tri valove raziskave. Podatkovna baza 4. in 5. vala je že dostopna, podatkovna baza 6. vala pa bo dostopna v letošnjem letu. Trenutno se izvaja 7. val raziskave. V tem valu v raziskavi sodeluje 27 evropskih držav in Izrael. Podatki raziskave SHARE so brezplačno dostopni vsem raziskovalcem in študentom, ki zanje zaprosijo. Gre za podatkovno bazo, ki velja za enega najboljših in najpogosteje uporabljenih virov podatkov o staranju v Evropi. Danes raziskavo uporablja že več kot 6 000 znanstvenikov po vsem svetu, izdanih pa je bilo že prek 1,300 znanstvenih člankov z uporabo te podatkovne baze in številne druge podobne publikacije.